Husqvarna DS 500 – DRILL STAND DS 500
For SalePlease use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
DS 500 is a medium-size core drill stand, suitable for a wide range of professional core drilling operations. Combines high stability and sturdiness with surprisingly low weight. The quick connection features and low weight make handling easy and efficient. The slim-design carriage with optimised gear ratio works exceptionally well with Husqvarna DM 280, DM 400 and similar high-powered 1-phase drill motors. Recommended for drill bit diameters up to 400 mm.
- Durable and sturdy, Precision and performance, High stability and low weight, Easy to install and operate
Durable and sturdy
The all-metal design with an optimised setup of steel, aluminium and magnesium components ensures stability and durability without adding unnecessary weight.
Precision and performance
The design of the steel-reinforced extruded aluminum column is optimised for high precision and drilling performance. All hinges have a zero-play design to enable stability over time.
High stability and low weight
The steel-reinforced die cast magnesium base plate ensures rigid anchoring and keeps the overall weight down.
Easy to install and operate
The quick-release coupling for drill motor and easy adjustment of back support angle allow for easy setup and angle drilling. The carriage can easily be removed from the column when needed.
Channels, pipes and cables
Drilling ventilation channels and holes for pipes and cables.
Horizontal drilling
Drilling horizontally.
Stitch drilling
Drilling multiple holes next to each other to make openings.
Vertical drilling
Drilling upwards and downwards.
| Drill bit diameter, max | 500 mm |
|---|---|
| Drill bit length with recommended drill motor, max | 680 mm |
| Column's angling | 0-90º |
| Column installation | Tiltable |
| Travel length, max | 706 mm |
| Product size length | 394 mm |
| Product size width | 240 mm |
| Product size height | 1,050 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 17.6 kg |
| WEEE Classified | No |












