Husqvarna K 1 PACE – POWER CUTTER K 1 PACE 14″ / 350 mm | BLE | EU/ROW
For SalePlease use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
K 1 PACE high power battery disc cutter has the power and performance you expect from equivalent petrol-powered cutters. Equipped with X-Halt™ brake function for operational safety. Ergonomic and user-friendly with low vibrations, optimally balanced machine and zero direct emissions. With built-in connectivity so you can easily monitor machine location, runtime, service intervals and receive wireless updates through FOTA (firmware over the air). Powered by Husqvarna PACE battery system with high power and fast charging for impressive productivity and a well-suited match with our specially designed battery blade range for maximised cutting depth and optimised performance. Suitable for concrete pipes, conrete garden plates, cinder blocks etc.
- Safe operation, High power PACE system, A more sustainable choice, Flexible
Safe operation
X-Halt™ blade brake function capable of stopping the rotation of the blade in fractions of a second.
High power PACE system
Enables quick charging, high power and performance which maximises your efficiency and productivity. Power and performance in par with equivalent petrol-powered cutters. With an integrated gearbox for higher torque. For high productivity.
A more sustainable choice
An excellent alternative when work environments require zero direct emission in use. It contributes to significantly lower CO₂ emission than a fossil fuel equivalent and in terms of climate impact across its lifecycle.*
*) Based on a cradle-to-grave Life Cycle Assessment, LCA, conducted in accordance with ISO 14040 and ISO 14044 and independently verified.
Flexible
Versitile and flexible cutting indoors and outdoors. Integrated wet cutting system or VAC attachment as an accessory for dry cutting enables efficient and flexible dust control.
Anti-vibration system
Reduced vibrations in the cutter handle for more comfort and longer operation periods. The handles are specially developed to be comfortable and increase control while cutting.
Smart battery placement
The side-feeded battery placement maximises cooling and minimise slurry and dust containment.
Easy to change blade guard position
The light magnesium blade guard facilitates cutting, thanks to its step-less adjustment.
Efficient brushless motor
Our in-house developed, advanced brushless motor is 25 % more efficient than a standard brush motor. This means that the motor provides a high and consistent torque.
X-Boost – more power/longer runtime
K 1 PACE is now updated with X-Boost, a feature that automatically optimises your power cutter for the battery you use. Experience more power with the B750X battery and a longer runtime with the B380X battery. This gives you even more flexibility to adapt K 1 PACE to your specific job’s demands.
| Power source | Battery |
|---|---|
| Battery eco system | PACE |
| Cutting depth, max | 145 mm |
| Blade diameter, max | 361 mm |
| Arbor diameter | 25.4/20 mm |
| Blade thickness, max | 1.8 mm |
| Peripheral speed, max | 59 m/s |
| Coolant | Wet /dry |
| Product size length | 648 mm |
| Product size width | 233 mm |
| Product size height | 423 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 7.4 kg |
| Packaging length | 723 mm |
| Packaging width | 261 mm |
| Packaging height | 460 mm |
| Article gross weight | 12,050 g |
| Sound pressure level at operators ear | 102 dB(A) |
| Vibrations left/front handle | 2.2 m/s² |
| Vibrations right/rear handle | 1.2 m/s² |
| WEEE Classified | No |
Related products
-
For Sale
Husqvarna K 540i Disc Cutter – PACKAGE
£1,984.00Original price was: £1,984.00.£1,558.80Current price is: £1,558.80.Add to basket






















