Husqvarna K 2500
For Sale
Categories: Cutting & Sawing, Power Cutters / Masonry Cutting
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
The Husqvarna K 2500 works with a traditional 400 mm cutting blade, and is frequently used for pre-cutting where you finish the job with a K 3600. The K 2500 is surprisingly light and manoeuvrable, powerful and durable, so you can work efficiently and comfortably for longer periods. As you avoid exhaust fumes and high noise levels, it’s particularly well-suited to working indoors.
Light with high power
Hydraulics is an excellent way to transfer high power without the cutter becoming heavy.
No fumes and low noise levels
With no fumes and low noise levels hydraulic cutters are ideal for both indoor and outdoor jobs.
| Engine | POWER CUTTER K 2500 7 hp |
|---|---|
| 1"Art no | 968 36 54‑01 |
| Engine Power (As rated by the engine manufacturer) | 5.2 kW |
| Cutting deck | |
| Cutting depth, max | 145 mm |
| Cutting System | |
| Blade diameter, max | 400 mm |
| Arbor diameter | 25.4 mm |
| Blade thickness, max | 5 mm |
| Peripheral speed, max | 100 m/s |
| Dimensions | |
| Product size length | 727 mm |
| Product size width | 260 mm |
| Product size height | 462 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 8.3 kg |
| Hydraulics | |
| Hydraulic oil flow | 40 l/min |
| Hydraulic pressure, max | 150 bar |
| Sound and noise | |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 107 dB(A) |
| Sound pressure level at operators ear | 85 dB(A) |
| Vibration | |
| Vibrations left/front handle | 7.5 m/s² |
| Vibrations right/rear handle | 5.2 m/s² |
Related products
-
For Sale
Husqvarna K 540i Disc Cutter – PACKAGE
£1,984.00Original price was: £1,984.00.£1,558.80Current price is: £1,558.80.Add to basket













