Husqvarna K 4000 – POWER CUTTER K 4000 110 V | UK
For SalePlease use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
The K 4000 is an all-round electric disc cutter that minimises the amount of water and slurry. Unlike other electric cutters, the blade rotates forward, cutting into the material efficiently with minimum effort on the operator. K 4000 is easily adaptable for dry cutting with the Vac attachment accessory for minimal dust generation.
- Perfect for indoor use, Overload protection, High durability and low noise levels, “Pulling” rotation
Perfect for indoor use
A powerful electric cutter for both indoor and outdoor use.
Overload protection
Our Elgard system protects against overload by varying the rotation speed.
High durability and low noise levels
Generously dimensioned mitre gear provides high durability, minimal power loss and low noise levels.
“Pulling” rotation
The blade on all our electric cutters rotates forward, cutting into the material efficiently, minimising the risk of sticking and kickbacks.
Constant-flow water valve
The integrated regulator controls the water volume, ensuring a constant flow to the blade. It also ensures the amount of water is sufficient to bind the dust without creating an excess of water.
Easy serviceability
The one-piece inspection lid and Torx screws make it easy to assemble and service.
Simple blade change
Quick acting locks for the spindle and a large outlet in the blade guard simplifies blade replacement.
Ergonomically designed rear handle
Power cord inlet located underneath the handle enables ease of use and comfortable handling with hassle free operation.
| Power source | Corded |
|---|---|
| Rated input power | 2.7 kW |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phases | 1 ph |
| Voltage | 100-120 V |
| Cutting depth, max | 125 mm |
| Blade diameter, max | 350 mm |
| Arbor diameter | 25.4 mm |
| Blade thickness, max | 5.6 mm |
| Peripheral speed, max | 100 m/s |
| Coolant | Wet /dry |
| Product size length | 631 mm |
| Product size width | 221 mm |
| Product size height | 313 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 7.6 kg |
| Packaging length | 775 mm |
| Packaging width | 280 mm |
| Packaging height | 255 mm |
| Article gross weight | 10,400 g |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 105 dB(A) |
| Sound pressure level at operators ear | 95 dB(A) |
| Vibrations left/front handle | 3.5 m/s² |
| Vibrations right/rear handle | 3.5 m/s² |
| Cert machine dir. 2006/42/EC Decl. No. | CB SE-89319 |
| WEEE Classified | Yes |

















