Husqvarna K 540i Disc Cutter – PACKAGE
For Sale£1,984.00 Original price was: £1,984.00.£1,558.80Current price is: £1,558.80.
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Frequently bought together
- Husqvarna 40-B330X£409.00
- Husqvarna Charger QC500£169.99
- Husqvarna TACTI-CUT™ S35S BAT - TACTI-CUT™ S35S BAT 250 10 25.4
Description
The new K 540i is a battery power cutter that is optimised for hardscaping, masonry and landscaping jobs. It is equipped with our X-Halt™ brake function for greater operational safety and has an excellent power-to-weight ratio with optimal balance. It offers a 100 mm cutting depth with an adjustable blade guard and works perfectly for both wet and dry cutting. The K 540i is ergonomic and user-friendly, with low vibrations and zero CO₂ emissions during use.
Designed for use with Husqvarna 36V battery platform system range of Lithium Ion batteries (B, Bli and BLi-X series).
Package comes with 1 x 40-B330X 9Ah battery, 1 x QC500 charger & 1 x Tacti-Cut S35 BAT diamond blade and Wooden storage box.
Specially developed blades
Specially designed battery blades with 100 mm cutting depth.
Excellent for both wet and dry cutting
Wet cutting kit with vac attachment and Gardena coupling as standard.
One battery system
You can easily move the battery from one product to another without interrupting your work.
Safe operation
X-Halt™ blade brake function, capable of immediate motor stop.
Zero CO₂ emissions during use
Enjoy the freedom of working with an electric machine. Explore the potential of new applications by running the machine indoors or in urban areas where emissions or noise levels might be regulated.
Strong resource-smart plastic
80% of the plastic in this product is made out of biomass mass-balanced* plastic. * The mass balance approach makes it possible to track the amount and sustainability characteristics of circular and/or bio-based material in the value chain and attribute it based on verifiable bookkeeping.
Easy to change blade guard position
The light magnesium blade guard facilitates cutting, thanks to its step-less adjustment.
Excluded Features
| Battery | Not included |
|---|---|
| Battery charger | Not included |
| Cutting deck: POWER CUTTER K 540i EU/RoWArt no | 970 66 40‑01 |
|---|---|
| Cutting depth, max | 100 mm |
| Cutting System | |
| Blade diameter, max | 267 mm |
| Arbor diameter | 25.4 mm |
| Blade thickness, max | 3 mm |
| Peripheral speed, max | 77 m/s |
| Dimensions | |
| Product size length | 558 mm |
| Product size width | 200 mm |
| Product size height | 330 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 4.17 kg |
| Sound and noise | |
| Sound pressure level at operators ear | 101.5 dB(A) |
| Vibration | |
| Vibrations left/front handle | 2.2 m/s² |
| Vibrations right/rear handle | 1.9 m/s² |
Related products
-
For Sale
Husqvarna K 770 – 12″ Power Cutter (K770)
£996.00Original price was: £996.00.£682.80Current price is: £682.80.Add to basket




















