Husqvarna K 7000 Chain
For SalePlease use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
K 7000 Chain is equipped with high-frequency PRIME™ technology, making it a very powerful electric chain cutter. The high power output, well-balanced body and low vibrations make this machine very efficient and easy to use. With K 7000 Chain it is possible to cut 455 mm deep from one side, making this machine a great complement to wall saws to avoid overcutting at corners. It is also ideal for cutting irregular or small openings (as small as 11×11 cm). The PRIME™ product range enables you to combine the system that is most efficient for your business. K 7000 Ring can be used either with PP 70, PP 220 or PP 492 as a power source. Expand the system as your needs develop.
Higher productivity
Increased cutting performance giving higher productivity when paired with PP 70.
Increased comfort and safety
Comfortable stop time on the rotating blade giving increased comfort and safety when paired with PP 70.
Deep cutting
Possible to cut 455 mm from one side indoor and outdoor.
Impressive power
High power output which operates on both 3-phase (5.5 kW) at 180-480 V and 1-phase (1.5-3 kW) 120–240 V.
Ergonomic design
The ergonomic design with low system weight and well balanced body with optimally positioned handles minimises the strain on your body.
Flexible power setup
Operates with both 3- and 1-phase power.
Automatically optimised power and rpm
This machine is controlled by a power pack with built-in intelligence that communicates with the machine motor to ensure optimal power and rpm for each cutting job.
Anti-vibration system
Reduced vibrations in the cutter handle for more comfort and longer operation periods.
Overload protection
LED indicator helps the operator work with optimal power and warns if there is a risk of motor overload.
Easy tension of chain
Traditional sturdy tensioning system with screw.
Perfect for indoor use
A powerful electric cutter for both indoor and outdoor use.
Precise cut of corners
Complement to wall saw to avoid overcutting at the corners.
Irregular deep cutting perfect for small openings
Possible to make openings as small as 11✕11 cm
Adjustment to openings
Cutting for minor adjustments to window and door openings.
Pipes and pipe trenches
Deep cutting in pipe and pipe trenches.
Ventilation ducts
Cuts for ventilation ducts
Load-bearing beams installation
Cuts for insertion of load-bearing beams.
Concrete, stone and masonry
Cutting of concrete, stone and masonry in renovation, re-building and new construction
X-Halt™ – blade brake operation with PRIME™
Connecting your PRIME™ product to a PP 8 or PP 70 gives you access to the X-Halt™ blade brake function, capable of stopping the rotation of the blade in a fraction of a second.
Explore the modular power of PRIME™
PRIME™ stands for Powerful, Revolutionary, Intelligent, Modular and Electric. Which means great cutting, sawing and drilling power in a compact, sturdy and flexible package. If you need high-performance electric equipment that can handle most jobs, PRIME™ is for you.
| Engine: POWER CUTTER K 7000 Chain Without Cutting EquipmentArt no | 970 75 62‑01 |
|---|---|
| Output power1 | 5.5 kW |
| Rated input power | 3/ 5.5 kW |
| Voltage | 220-240 / 200-480 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Cutting deck | |
| Cutting depth, max | 550 mm |
| Cutting System | |
| Peripheral speed, max | 26 m/s |
| Dimensions | |
| Product size length | 443 mm |
| Product size width | 231 mm |
| Product size height | 378 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 9.1 kg |
| Sound and noise | |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 112 dB(A) |
| Sound pressure level at operators ear | 102 dB(A) |
| Vibration | |
| Vibrations left/front handle | 2.7 m/s² |
| Vibrations right/rear handle | 2.1 m/s² |
Related products
-
For Sale
Husqvarna K 540i Disc Cutter
£958.80Original price was: £958.80.£799.00Current price is: £799.00.Add to basket

















