Husqvarna K 770 – 14″ Power Cutter (K770)
For Sale£1,086.00 Original price was: £1,086.00.£730.80Current price is: £730.80.
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Frequently bought together
Husqvarna TACTI-CUT S50 - 14" Diamond Blade
Add to basket£62.16Original price was: £62.16.£46.80Current price is: £46.80.
- Husqvarna TACTI-CUT S50 - 14" Diamond Blade
£62.16Original price was: £62.16.£46.80Current price is: £46.80.
Description
The Husqvarna 14″ K 770 is a powerful all-round cutter with features that make it one of the best disc cutters on the market. Equipped with semi-automatic SmartTension™ system allows for optimal power transmission, minimum wear and maximum belt life. The light weight, outstanding power-to-weight ratio, the reliable start and exceptionally low vibrations mean less strain and maximised productivity. Suitable for road work and easy to cut in a straight or curved track or close to sidewalk when used with KV7 trolley.
BLADE NOT INCLUDED
- Easy and optimal belt tensioning, Light and powerful, Exceptionally low vibrations, Long service intervals
Easy and optimal belt tensioning
The semi-automatic SmartTension minimises the risk of under- and over tensioning
Light and powerful
A light, compact and powerful machine with superior power-to-weight ratio.
Exceptionally low vibrations
Vibrations below 2.5 m/s2 in the cutter handles for more comfort and longer operation periods.
Long service intervals
A strong Poly-V belt combined with our maintenance-free starter DuraStarter™ and efficient filter-system Active Air Filtration™ ensures long service intervals.
Heavy-duty cutting arm
The new-designed cast magnesium crankcase has a three-bolt joint to attach the cutting head, enabling higher torsional rigidity than the previous two-bolt solution.
Easy to start
The unique design of the carburettor, cylinder and digital ignition system, together with air purge and decompression valve ensure an easy start.
Less slurry and low water consumption
Excellent dust control with our wet cutting kit. A progressive water valve for exact adjustment of the water volume to efficiently bind the dust and reduce slurry.
Cuts close to walls or ground
Possible thanks to the reversible cutting arm
Asphalt
Asphalt cutting in roadworks.
Blocks, curbstones and pavers
Cutting building blocks, curbstones and garden pavers.
Burying of cables
Burying of all kinds of cables.
Cast concrete
Cutting cast concrete.
Floors and walls
Regular cutting in floors and walls.
Rescue cutting
Cutting in rescue operations.
Blade shaft and bearings
Provide extended blade life and reduces maintenance.
| Output power | 3.7 kW |
|---|---|
| Max engine/motor | 9,300 rpm |
| Maximum power speed | 9,000 rpm |
| Cylinders | 1 |
| Number of strokes | 2-stroke engine |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V) | 711 g/kWh |
| Power source | Petrol |
| Cutting depth, max | 125 mm |
| Blade diameter, max | 350 mm / 14" |
| Arbor diameter | 25.4/20 mm |
| Blade thickness, max | 5 mm |
| Peripheral speed, max | 90 m/s |
| Coolant | Wet |
| Product size length | 605 mm |
| Product size width | 225 mm |
| Product size height | 415 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 10.1 kg |
| Packaging length | 700 mm |
| Packaging width | 250 mm |
| Packaging height | 430 mm |
| Article gross weight | 11,100 g |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 115 dB(A) |
| Sound pressure level at operators ear | 101 dB(A) |
| Vibrations left/front handle | 2 m/s² |
| Vibrations right/rear handle | 2.3 m/s² |
| WEEE Classified | No |
You may also like…
-
For Sale
Husqvarna K 770 – 12″ Power Cutter (K770)
£996.00Original price was: £996.00.£682.80Current price is: £682.80.Add to basket
Related products
-
For Sale
Husqvarna K 540i Disc Cutter
£958.80Original price was: £958.80.£799.00Current price is: £799.00.Add to basket -
For Sale
Husqvarna K 770 – 12″ Power Cutter (K770)
£996.00Original price was: £996.00.£682.80Current price is: £682.80.Add to basket





















