Husqvarna K 770 Rescue
For SalePlease use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
Our compact and lightest rescue cutter is specially developed for rescue and clearing work. The magnesium blade guard is designed to be visible in smoke and water spray, and the digital ignition system provides a reliable and quick start in any emergency situation. Used and trusted by fire services around the world.
Magnesium blade guard
With decreased weight and reflective decals for high visibility in smoke and water spray, which enhances control of the cutter
Specially designed starter handle
Specially designed starter handle, with room for heavy gloves.
Adjustable carry strap
Allows you to run, walk and climb smoothly with the machine in urgent situations.
Easy and optimal belt tensioning
The semi-automatic SmartTension minimises the risk of under- and over tensioning
Light and powerful
A light, compact and powerful machine with superior power-to-weight ratio.
Heavy-duty cutting arm
The new-designed cast magnesium crankcase has a three-bolt joint to attach the cutting head, enabling higher torsional rigidity than the previous two-bolt solution.
Long service intervals
A strong Poly-V belt combined with our maintenance-free starter DuraStarter™ and efficient filter-system Active Air Filtration™ ensures long service intervals.
Digital ignition with optimised timing
Provides a powerful spark with optimized timing, enabling easy start and efficient combustion.
Exceptionally low vibrations
Vibrations below 2.5 m/s2 in the cutter handles for more comfort and longer operation periods.
Easy to start
The unique design of the carburettor, cylinder and digital ignition system, together with air purge and decompression valve ensure an easy start.
Maintenance-free air filter
The only time the filter needs to be checked and changed is if you experience lack of power.
High power with less fuel
Our built-in automatic filter compensation SmartCarb™ maintains high power and lowers fuel consumption.
Optimised engine performance
Optimised engine performance through efficient cylinder design, digital ignition system and X-Torq engine technology.
Less slurry and low water consumption
Excellent dust control with our wet cutting kit. A progressive water valve for exact adjustment of the water volume to efficiently bind the dust and reduce slurry.
Easy to change blade guard position
The light magnesium blade guard facilitates cutting, thanks to its step-less adjustment.
Fits multiple blade bushings
Blades with 20mm and 25.4mm bore can be fitted thanks to the reversible blade bushing.
Fits multiple blade bushings
Blades with 20mm and 25.4mm bore can be fitted thanks to the reversible blade bushing.
Efficient power performance
Our X-Torq® engines deliver great power and torque thanks to highly efficient combustion.
Smooth blade stop
Reduces the stop time of the blade when the machine is switched off, which enables you to quickly move on to the next job.
Maintenance-free starter
Our dust-sealed starter, where the return spring and the pulley bearing are sealed, gives a virtually maintenance free starter. Developed with a durable starter cord.
Reduced wear
Reduced wear thanks to the drive belt with fully sealed transmission, which keeps out the cutting dust.
Cuts close to walls or ground
Possible thanks to the reversible cutting arm
Active Air Filtration™
Our two-step filtration system with centrifugal cleaning and a single paper filter increases product life and extends service intervals.
Anti-vibration system
Reduced vibrations in the cutter handle for more comfort and longer operation periods.
DuraStarter™
Our virtually maintenance free starter, thanks to the dust-sealed starter and the durable starter cord.
Poly-V belt
Provides better transmission of power, less frequent re-tensioning and extended service intervals.
SmartCarb™
Our built-in automatic filter compensation maintains high power during the air filter life time.
Rescue cutting
Cutting in rescue operations.
Asphalt
Asphalt cutting in roadworks.
Cast concrete
Cutting cast concrete.
Floors and walls
Regular cutting in floors and walls.
Rails
Rail cutting.
Blocks, curbstones and pavers
Cutting building blocks, curbstones and garden pavers.
| Engine | POWER CUTTER K 770 Rescue Rescue |
|---|---|
| 0.8"Art no | 967 80 91‑01 |
| Output power1 | 3.7 kW |
| Cylinder displacement | 73.5 cm³ |
| Electrode gap | 0.5 mm |
| Cylinders | 1 |
| Number of strokes | 2-stroke engine |
| Cutting deck | |
| Cutting depth, max | 100 mm |
| Emission | |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V)2 | 711 g/kWh |
| Cutting System | |
| Blade diameter, max | 300 mm |
| Arbor diameter | 20 mm |
| Blade thickness, max | 5 mm |
| Peripheral speed, max | 80 m/s |
| Dimensions | |
| Product size length | 618 mm |
| Product size width | 221 mm |
| Product size height | 391 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 10 kg |
| Sound and noise | |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 115 dB(A) |
| Sound pressure level at operators ear | 101 dB(A) |
| Vibration | |
| Vibrations left/front handle | 2.1 m/s² |
| Vibrations right/rear handle | 2.3 m/s² |
Related products
-
For Sale
Husqvarna K 770 – 14″ Power Cutter (K770)
£1,086.00Original price was: £1,086.00.£730.80Current price is: £730.80.Add to basket -
For Sale
Husqvarna K 540i Disc Cutter – PACKAGE
£1,984.00Original price was: £1,984.00.£1,558.80Current price is: £1,558.80.Add to basket
















