Husqvarna K 970 Chain
For SalePlease use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
The petrol power cutter Husqvarna K 970 two-bolt Chain has a unique cutting depth, allowing you to cut 390 mm from one side. It can also make openings as small as 11 x 11 cm, which makes it perfect for irregularly shaped openings. Ideal for cutting minor adjustments to window and door openings, when you don’t want to over-cut the corner.
Flexible
The 2 bolt is fully compatible with pipe cutting clamp which enables straight and precise cuts.
Irregular deep cutting perfect for small openings
Possible to make openings as small as 11✕11 cm
Sturdy and reliable
Less sensitive to outer conditions and fuel variations, thanks to the cylinder design and muffler with integrated heat deflector.
Easy to start
The unique design of the carburettor, cylinder and digital ignition system, together with air purge and decompression valve ensure an easy start.
Long service intervals
A strong Poly-V belt combined with our maintenance-free starter DuraStarter™ and efficient filter-system Active Air Filtration™ ensures long service intervals.
Light and powerful
A light, compact and powerful machine with superior power-to-weight ratio.
High power with less fuel
Our built-in automatic filter compensation SmartCarb™ maintains high power and lowers fuel consumption.
Maintenance-free starter
Our dust-sealed starter, where the return spring and the pulley bearing are sealed, gives a virtually maintenance free starter. Developed with a durable starter cord.
Efficient power performance
Our X-Torq® engines deliver great power and torque thanks to highly efficient combustion.
Wet cutting kit
The water adjustment gives an efficient dust management and makes operation easier and more efficient.
Anti-vibration system
Reduced vibrations in the cutter handle for more comfort and longer operation periods.
DuraStarter™
Our virtually maintenance free starter, thanks to the dust-sealed starter and the durable starter cord.
SmartCarb™
Our built-in automatic filter compensation maintains high power during the air filter life time.
Adjustment to openings
Cutting for minor adjustments to window and door openings.
Blocks, curbstones and pavers
Cutting building blocks, curbstones and garden pavers.
Cast concrete
Cutting cast concrete.
Deep cutting
Irregular deep cutting.
Floors and walls
Regular cutting in floors and walls.
Grooves
Cutting grooves for expansion joints and crack repair.
Pipes
Pipe cutting.
| Engine: POWER CUTTER K 970 Chain 2-boltArt no | 967 66 05‑01 |
|---|---|
| Output power1 | 4.8 kW |
| Cylinder displacement | 93.6 cm³ |
| Electrode gap | 0.5 mm |
| Cylinders | 1 |
| Number of strokes | 2-stroke engine |
| Cutting deck | |
| Cutting depth, max | 450 mm |
| Emission | |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V)2 | 736 g/kWh |
| Cutting System | |
| Blade thickness, max | 5.7 mm |
| Peripheral speed, max | 26 m/s |
| Dimensions | |
| Product size length | 456 mm |
| Product size width | 294 mm |
| Product size height | 380 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 9.6 kg |
| Sound and noise | |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 115 dB(A) |
| Sound pressure level at operators ear | 104 dB(A) |
| Vibration | |
| Vibrations left/front handle | 3.6 m/s² |
| Vibrations right/rear handle | 4.7 m/s² |
Related products
-
For Sale
Husqvarna K 540i Disc Cutter
£958.80Original price was: £958.80.£799.00Current price is: £799.00.Add to basket
















