Husqvarna K 970 Rescue
For SalePlease use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
Our most powerful rescue cutter is specially developed for rescue and clearing work. The magnesium blade guard is designed to be visible in smoke and water spray, and the digital ignition system provides a reliable and quick start in any emergency situation. Used and trusted by fire services around the world.
Easy and optimal belt tensioning
The semi-automatic SmartTension minimises the risk of under- and over tensioning.
Magnesium blade guard
With decreased weight and reflective decals for high visibility in smoke and water spray, which enhances control of the cutter.
Adjustable carry strap
Enhanced carrying strap and larger carabines for heavy duty jobs. Allows you to run, walk and climb smoothly with the machine in urgent situations.
Specially designed starter handle
Specially designed starter handle, with room for heavy gloves.
Sturdy and reliable
Less sensitive to outer conditions and fuel variations, thanks to the cylinder design and muffler with integrated heat deflector.
Easy to start
The unique design of the carburettor, cylinder and digital ignition system, together with air purge and decompression valve ensure an easy start.
Long service intervals
A strong Poly-V belt combined with our maintenance-free starter DuraStarter™ and efficient filter-system Active Air Filtration™ ensures long service intervals.
Light and powerful
A light, compact and powerful machine with superior power-to-weight ratio.
Maintenance-free air filter
The only time the filter needs to be checked and changed is if you experience lack of power.
High power with less fuel
Our built-in automatic filter compensation SmartCarb™ maintains high power and lowers fuel consumption.
Active Air Filtration™
Our two-step filtration system with centrifugal cleaning and a single paper filter increases product life and extends service intervals.
Reduced wear
Reduced wear thanks to the drive belt with fully sealed transmission, which keeps out the cutting dust.
Smooth blade stop
Reduces the stop time of the blade when the machine is switched off, which enables you to quickly move on to the next job.
Efficient power performance
Our X-Torq® engines deliver great power and torque thanks to highly efficient combustion.
SmartCarb™
Our built-in automatic filter compensation maintains high power during the air filter life time.
Maintenance-free starter
Our dust-sealed starter, where the return spring and the pulley bearing are sealed, gives a virtually maintenance free starter. Developed with a durable starter cord.
Cuts close to walls or ground
Possible thanks to the reversible cutting arm
Anti-vibration system
Reduced vibrations in the cutter handle for more comfort and longer operation periods.
| Engine | POWER CUTTER K 970 Rescue |
|---|---|
| 1"Art no | 967 63 56‑01 |
| Output power1 | 4.8 kW |
| Cylinder displacement | 93.6 cm³ |
| Electrode gap | 0.5 mm |
| Cylinders | 1 |
| Number of strokes | 2-stroke engine |
| Cutting deck | |
| Cutting depth, max | 125 mm |
| Emission | |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V)2 | 736 g/kWh |
| Cutting System | |
| Blade diameter, max | 350 mm |
| Arbor diameter | 25.4 mm |
| Blade thickness, max | 5 mm |
| Peripheral speed, max | 90 m/s |
| Dimensions | |
| Product size length | 695 mm |
| Product size width | 214 mm |
| Product size height | 444 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 11 kg |
| Sound and noise | |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 115 dB(A) |
| Sound pressure level at operators ear | 104 dB(A) |
| Vibration | |
| Vibrations left/front handle | 3.8 m/s² |
| Vibrations right/rear handle | 4.2 m/s² |
Related products
-
For Sale
Husqvarna K 770 – 14″ Power Cutter (K770)
£1,086.00Original price was: £1,086.00.£730.80Current price is: £730.80.Add to basket











