Husqvarna K 970
For SalePlease use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
Sturdy, reliable, light and powerful – the K 970 power cutter is ready to perform when you are. The ultimate choice when you need an all-around cutter performing in the toughest conditions, withstanding climate and fuel variations. Suitable for road works when used with the corresponding KV 970 trolley. The trolley also means you can fully concentrate on the cutting job.
Light and powerful
A light, compact and powerful machine with superior power-to-weight ratio.
Easy and optimal belt tensioning
The semi-automatic SmartTension minimises the risk of under- and over tensioning.
Easy to start
The unique design of the carburettor, cylinder and digital ignition system, together with air purge and decompression valve ensure an easy start.
Long service intervals
A strong Poly-V belt combined with our maintenance-free starter DuraStarter™ and efficient filter-system Active Air Filtration™ ensures long service intervals.
Less slurry and low water consumption
Excellent dust control with our wet cutting kit. A progressive water valve for exact adjustment of the water volume to efficiently bind the dust and reduce slurry.
Cuts close to walls or ground
Possible thanks to the reversible cutting arm
Anti-vibration system
Reduced vibrations in the cutter handle for more comfort and longer operation periods.
Sturdy and reliable
Less sensitive to outer conditions and fuel variations, thanks to the cylinder design and muffler with integrated heat deflector.
Asphalt
Asphalt cutting in roadworks.
Blocks, curbstones and pavers
Cutting building blocks, curbstones and garden pavers.
Burying of cables
Burying of all kinds of cables.
Cast concrete
Cutting cast concrete.
Floors and walls
Regular cutting in floors and walls.
Rescue cutting
Cutting in rescue operations.
Blade shaft and bearings
Provide extended blade life and reduces maintenance.
| Engine | POWER CUTTER K 970 14" |
|---|---|
| 20mm/1"Art no | 967 34 80‑01 |
| Output power1 | 4.8 kW |
| Cylinder displacement | 93.6 cm³ |
| Electrode gap | 0.5 mm |
| Cylinders | 1 |
| Number of strokes | 2-stroke engine |
| Cutting deck | |
| Cutting depth, max | 125 mm |
| Emission | |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V)2 | 736 g/kWh |
| Cutting System | |
| Blade diameter, max | 350 mm |
| Arbor diameter | 25.4/20 mm |
| Blade thickness, max | 5 mm |
| Peripheral speed, max | 90 m/s |
| Dimensions | |
| Product size length | 661 mm |
| Product size width | 214 mm |
| Product size height | 444 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 11 kg |
| Sound and noise | |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 115 dB(A) |
| Sound pressure level at operators ear | 104 dB(A) |
| Vibration | |
| Vibrations left/front handle | 3.8 m/s² |
| Vibrations right/rear handle | 4.2 m/s² |
Related products
-
For Sale
Husqvarna K 540i Disc Cutter
£958.80Original price was: £958.80.£799.00Current price is: £799.00.Add to basket -
For Sale
Husqvarna K 770 – 12″ Power Cutter (K770)
£996.00Original price was: £996.00.£682.80Current price is: £682.80.Add to basket




















