Husqvarna LB 553iV
For Sale£1,449.00 Original price was: £1,449.00.£1,304.10Current price is: £1,304.10.
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
LB 553iV is a robust, cordless battery-powered model, designed for professional users in need of a reliable and quiet mower with low running costs and easy maintenance. The fullsized 53 cm cutting deck makes it to a perfect solution for mid-sized to larger areas or as a complementary trimming tool for rode-on or robotic mowers. Extremely easy to start and operate thanks to its intuitive keypad and low weight. Features such as savE/PowerBoost and active cooling make it possible to cut uneven and high grass. Extended runtime enabled by double battery slots for integral BLi batteries. Backpack battery option available for even longer runtime.
BioClip®
Cutting method BioClip®. The grass is cut twice and finely chopped before being returned to the lawn as natural fertiliser.
Aluminium chassis
Heavy-duty, cast aluminium chassis provides increased strength and longer life.
Aluminium rims
8-inch cast aluminium rims with double-sealed bearings. Rubber tyres provide deeper tread depth for increased traction and a more comfortable drive.
Double battery slots
Continuous drive with two batteries means longer runtime and more efficient mowing
Power Boost
Automatic increase of blade speed when mowing in tough condition means extra power when needed
Weatherproof (IPX4)
This battery-powered Husqvarna machine fulfils the IPX4 classification for rain resistance. This makes it a long-lasting and reliable tool that can be used all year round in all weather conditions.
Battery backpack option
Battery backpack option for optimized runtime. Easily mounted on top of motor, still allowing for access of battery compartment.
Power-Conserving savE™ Mode
SavE™ mode maximises the run time, reduces noise levels and preserves product battery life by lowering the rpm. Ideal for tasks that do not require full power. Just press the button to turn savE™ mode on and off.
Commercial grade components
Robust aluminium deck with high level components and heavy duty commercial powerhead to last over time
Cutting height adjustment
Comfortable spring-loaded central cutting height adjustment featuring 5 increments with a span from 27 to 64 mm.
Side protection bumper
Side protection bumper for addtional protection when mowing next to walls edges or other obstacles.
Easy adjustable handle bar
Quick and easy adjustment of the handle in two different heights.
Side adjustable handlebar
The handlebar is adjustable both horizontally and vertically for optimum working positions and improved ergonomics.
Flexible BLi-X Battery System
The high performing BLi-X 36V battery system offers a wide range of options, from lightweight integrated- to backpack batteries. The batteries within our 36V system are built to be used over a long time, are quick to recharge and even quicker to swap for continuous use. Our BLi-X battery system allows flexible use in different Husqvarna tools. You will always find a tailored battery solution that perfectly suits your task at hand.
Low Carbon Emissions
By choosing this product, you can feel confident that it produces lower carbon emissions during active use compared to a traditional petrol product. This battery-driven product does not emit any CO₂ during use while still providing the power and quality that you expect from a Husqvarna product. However, it’s important to note that CO₂ emissions are generated during other stages of the product´s lifecycle, such as production, charging and end-of-life disposal.
Husqvarna Connect
With the smart Husqvarna Connect app, you’ll have easy access to helpful tips, manuals and spare part recommendations. For your connected Bluetooth equipment, the app also provides additional information such as runtime and charging status as well as maintenance and service needs. The app can be downloaded, free of charge, from App Store or Google Play.
Excluded Features
| BioClip® kit | Not available as accessory (NOT AVAILABLE) |
|---|---|
| BioClip® plug | N/A |
| Battery | Not included |
| Battery charger | Not included |
| Engine: LAWN MOWER LB 553iVArt no | 970 52 57‑01 |
|---|---|
| Net power at preset rpm Energy1 | 1.5 kW |
| Net power at preset rpm | 3,000 rpm |
| Battery voltage | 36 V |
| Material | |
| Cutting deck material | Aluminium |
| Rims, material | Aluminium |
| Cutting deck | |
| Cutting methods | BioClip® |
| Cutting width | 53 cm |
| BioClip® kit | Not available as accessory (NOT AVAILABLE) |
| BioClip® plug | N/A |
| Cutting height steps | 5 |
| Cutting height adjustment | Central |
| Cutting height max | 65 mm |
| Cutting height min | 28 mm |
| Drive system | Self-propelled, variable speed |
| Drive wheels | Front |
| Speed forward max | 5.3 km/h |
| Speed forward min | 2.8 km/h |
| Equipment | |
| Collector type | None |
| Collector volume | 0 l |
| Handle type | Straight handle |
| Handle height adjustment | 2 Step |
| Wheel bearing, front/rear | Yes/Yes |
| Foldable handle | No |
| Soft grip | Yes |
| Side adjustable handle | Yes |
| Dimensions | |
| Wheel size, Front | 203 mm |
| Wheel size, Rear | 203 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 38 kg |
| Wheelbase | 59 cm |
| Sound and noise | |
| Sound pressure level at operators ear | 83.8 dB(A) |
| Sound power level, measured | 96.8 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 97.6 dB(A) |
| Vibration | |
| Vibrations handlebar | 1.3 m/s² |
Related products
-
For Sale
EGO HTX5300-P 53cm PRO X SHORT-REACH FIXED POLE HEDGE TRIMMER
£399.00Original price was: £399.00.£379.05Current price is: £379.05.Add to basket -
For Sale
Husqvarna LC 142iS
£469.00Original price was: £469.00.£422.10Current price is: £422.10.Add to basket














