Husqvarna LC 247
For Sale£499.00
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
Husqvarna LC 247 is a comfortable, easy to use walk behind lawnmower with excellent cutting performance and top class collection. Features durable composite chassis, rear discharge, convenient bag handling through the handle bar and easy adjust cutting height solution.
Ergonomic handle
Ergonomic angle of the handle in combination with easy to reach bail arms makes operation easy.
Easy adjustable handle
Quick and easy adjustment of the handle in two different heights.
Easy grip for lifting in the front
Easy-to-grip lifting handle facilitates lifting into storage spaces, the car or carrying up stairs.
Easy central cutting height adjustment
A well balanced one-handed grip makes cutting height adjustment easy and convenient.
Easy foldble handle bar
Easily fold the handle to minimize space required for storing and transportation.
Excluded Features
| BioClip® kit | Available as accessory |
|---|---|
| BioClip® plug | Not included |
| Engine: LC 247 LAWN MOWERArt no | 970 54 11‑01 |
|---|---|
| Net power at preset rpm Energy1 | 2.2 kW |
| Net power at preset rpm | 2,900 rpm |
| Engine brand | Husqvarna |
| Engine name | HS 139A |
| Cylinder displacement | 139 cm³ |
| Engine lubrication type | Splash |
| Engine cooling | Air |
| Emission | |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V)2 | 922.38 g/kWh |
| Material | |
| Cutting deck material | Composite |
| Rims, material | Plastic |
| Cutting deck | |
| Cutting methods | Collection/BioClip®/Rear discharge |
| Cutting width | 47 cm |
| BioClip® kit | Available as accessory |
| BioClip® plug | Not included |
| Cutting height steps | 6 |
| Cutting height adjustment | Central |
| Cutting height max | 75 mm |
| Cutting height min | 20 mm |
| Drive system | Push |
| Drive wheels | N/A |
| Speed forward max | 0 km/h |
| Speed forward min | 0 km/h |
| Equipment | |
| Collector type | Fabric with dust blocker |
| Collector volume | 55 l |
| Handle type | Ergonomic |
| Handle height adjustment | 2 Step |
| Wheel bearing, front/rear | Yes/Yes |
| Foldable handle | Yes |
| Soft grip | Yes |
| Side adjustable handle | No |
| Throttle control | No |
| Water hose connection | No |
| Blade brake clutch (BBC) | No |
| Dimensions | |
| Wheel size, Front | 170 mm |
| Wheel size, Rear | 210 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 27.5 kg |
| Wheelbase | 67 cm |
| Sound and noise | |
| Sound pressure level at operators ear | 84 dB(A) |
| Sound power level, measured | 95 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 96 dB(A) |
| Vibration | |
| Vibrations handlebar | 2.7 m/s² |
Related products
-
For Sale
EGO LM2236E-SP 55CM SELF-PROPELLED MOWER (KIT)
£1,199.00Original price was: £1,199.00.£1,139.05Current price is: £1,139.05.Add to basket -
For Sale
Husqvarna S 138i with battery and charger
£449.00Original price was: £449.00.£404.10Current price is: £404.10.Add to basket -
For Sale
Lawnflite Pro 553HRS Self-Propelled Rear Roller Petrol Lawn Mowe
£1,499.00Original price was: £1,499.00.£1,229.00Current price is: £1,229.00.Add to basket













