Husqvarna LC 251i
For Sale£599.00 Original price was: £599.00.£539.10Current price is: £539.10.
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
Husqvarna LC 251i is a battery lawn mower that is easy to use and offers efficient mowing with a wide cutting deck and two cutting methods – collection and side discharge. It is ideal for mid-sized and large gardens, and with dual battery slots, you can mow longer before needing to charge. The lawn mower also has SavE™ mode, which maximises the run time by lowering the blade speed when full power is not required. When mowing in demanding conditions, the Power Boost function automatically increases the blade speed for extra power. LC 251i is a part of Husqvarna’s 36V system Bli-X, meaning one battery can be used for several tools.
2-in-1 cutting system
The lawn mower offers flexible adaptation to different needs and areas thanks to two cutting options. Collection for a tidy lawn, and side discharge for less frequently cut areas.
Ergonomic handle
Ergonomic angle of the handle in combination with easy to reach bail arms makes operation easy.
Easy adjustable handle bar
Quick and easy adjustment of the handle in two different heights.
Central cutting height adjustment
Quick and easy adjustment of the grass cutting height. One lever controls the whole deck.
Easy foldable handle
Easily fold the handle to minimize space required for storing and transportation.
Quiet operation
The low noise provides a comfortable work situation and low disturbance for others.
Double battery slots
Two batteries provide a long run time and the opportunity to work more efficiently with fewer interruptions.
Power Boost
Automatic increase of blade speed when mowing in tough conditions means extra power, without you having to make any adjustments yourself.
Easy start
Bail and bailstop ensure effortless start and stop without risking accidental starts. Simply remove the bailstop and pull the bail down to start mowing. If both hands are released from the bail, the motor stops immediately.
Power-Conserving savE™ Mode
SavE™ mode maximises the run time, reduces noise levels and preserves product battery life by lowering the rpm. Ideal for tasks that do not require full power. Just press the button to turn savE™ mode on and off.
Low Carbon Emissions
By choosing this product, you can feel confident that it produces lower carbon emissions during active use compared to a traditional petrol product. This battery-driven product does not emit any CO₂ during use while still providing the power and quality that you expect from a Husqvarna product. However, it’s important to note that CO₂ emissions are generated during other stages of the product´s lifecycle, such as production, charging and end-of-life disposal.
Excluded Features
| BioClip® kit | Not available as accessory (NOT AVAILABLE) |
|---|---|
| BioClip® plug | N/A |
| Battery | Not included |
| Battery charger | Not included |
| Engine: LAWN MOWER LC 251iArt no | 970 72 24‑01 |
|---|---|
| Net power at preset rpm Energy1 | 0.9 kW |
| Net power at preset rpm | 3,000 rpm |
| Battery voltage | 36 V |
| Material | |
| Cutting deck material | Steel |
| Rims, material | Plastic |
| Cutting deck | |
| Cutting methods | Collection/Side discharge |
| Cutting width | 51 cm |
| BioClip® kit | Not available as accessory (NOT AVAILABLE) |
| BioClip® plug | N/A |
| Cutting height steps | 7 |
| Cutting height adjustment | Central |
| Cutting height max | 75 mm |
| Cutting height min | 25 mm |
| Drive system | Push |
| Drive wheels | N/A |
| Speed forward max | 0 km/h |
| Speed forward min | 0 km/h |
| Equipment | |
| Collector type | Fabric with dust blocker |
| Collector volume | 65 l |
| Handle type | Ergonomic Handle (Bag Through) |
| Handle height adjustment | 2 Step |
| Wheel bearing, front/rear | Yes/Yes |
| Foldable handle | Yes |
| Soft grip | Yes |
| Side adjustable handle | No |
| Throttle control | No |
| Dimensions | |
| Wheel size, Front | 203 mm |
| Wheel size, Rear | 203 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 25.7 kg |
| Wheelbase | 66 cm |
| Sound and noise | |
| Sound pressure level at operators ear | 85 dB(A) |
| Sound power level, measured | 96 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 98 dB(A) |
| Vibration | |
| Vibrations handlebar | 0.7 m/s² |
Related products
-
For Sale
EGO HTX5300-P 53cm PRO X SHORT-REACH FIXED POLE HEDGE TRIMMER
£399.00Original price was: £399.00.£379.05Current price is: £379.05.Add to basket -
For Sale
Lawnflite Pro 448 HW 2-Speed Self-Propelled Petrol Lawn Mower
£1,349.00Original price was: £1,349.00.£1,115.00Current price is: £1,115.00.Add to basket












