HUSQVARNA LC 253S
For Sale£649.00
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
Self-propelled and easy-to-use, high-quality lawn mower suitable for medium-sized gardens. Husqvarna LC 253S features an ergonomic and easy foldable handlebar, convenient bail removal and easy-adjust cutting height to make every mow simpler. Collect blade leaves less clippings on the lawn for a tidy look. Durable, corrosion-resistant composite chassis and plastic wheels for reducing weight. Powerful and reliable engine for increased performance and less maintenance.
Ergonomic handle
Ergonomic angle of the handle in combination with easy to reach bail arms makes operation easy.
Easy adjustable handle
Quick and easy adjustment of the handle in two different heights.
Easy grip for lifting in the front
Easy-to-grip lifting handle facilitates lifting into storage spaces, the car or carrying up stairs.
Easy central cutting height adjustment
A well balanced one-handed grip makes cutting height adjustment easy and convenient.
Excluded Features
| BioClip® kit | Available as accessory |
|---|---|
| BioClip® plug | Not included |
| Engine: LC 253S LAWN MOWERArt no | 970 54 15‑01 |
|---|---|
| Net power at preset rpm Energy1 | 2.75 kW |
| Net power at preset rpm | 2,900 rpm |
| Engine brand | Husqvarna |
| Engine name | HS 166A |
| Cylinder displacement | 166 cm³ |
| Engine lubrication type | Splash |
| Engine cooling | Air |
| Emission | |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V)2 | 922.38 g/kWh |
| Material | |
| Cutting deck material | Composite |
| Rims, material | Plastic |
| Cutting deck | |
| Cutting methods | Collection/BioClip®/Rear discharge |
| Cutting width | 53 cm |
| BioClip® kit | Available as accessory |
| BioClip® plug | Not included |
| Cutting height steps | 6 |
| Cutting height adjustment | Central |
| Cutting height max | 75 mm |
| Cutting height min | 20 mm |
| Drive system | Self-propelled, single speed |
| Drive wheels | Rear |
| Speed forward max | 4 km/h |
| Speed forward min | 0 km/h |
| Equipment | |
| Collector type | Fabric with dust blocker |
| Collector volume | 60 l |
| Handle type | Ergonomic |
| Handle height adjustment | 2 Step |
| Wheel bearing, front/rear | Yes/yes |
| Foldable handle | Yes |
| Soft grip | Yes |
| Side adjustable handle | No |
| Throttle control | No |
| Water hose connection | No |
| Blade brake clutch (BBC) | No |
| Dimensions | |
| Wheel size, Front | 190 mm |
| Wheel size, Rear | 230 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 31.5 kg |
| Wheelbase | 72 cm |
| Sound and noise | |
| Sound pressure level at operators ear | 87 dB(A) |
| Sound power level, measured | 97 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 98 dB(A) |
| Vibration | |
| Vibrations handlebar | 3.9 m/s² |














