Husqvarna LC 353iVX
For Sale£789.00 Original price was: £789.00.£710.10Current price is: £710.10.
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
Husqvarna LC 353iVX is a self-propelled battery lawn mower with increased cutting width and dual battery slots, compatible with all Husqvarna batteries for increased convenience, cost-effectiveness, and runtime. The drive speed can easily be adjusted according to your needs, and the ergonomic design includes an intuitive keypad, simple height adjustment, and ergonomic angle of the handle. Bluetooth connectivity provides user with product data and information and enables more efficient servicing.
Variable drive speed
The drive speed can easily be adjusted according to your needs and the condition of the lawn
Ergonomic handle
Ergonomic angle of the handle in combination with easy to reach bail arms makes operation easy.
Easy adjustable handle
Quick and easy adjustment of the handle in two different heights.
Lifting handle front and rear
Easy-to-grip handles in front and rear facilitate lifting into storage spaces, the car, or carrying up stairs.
Central cutting height adjustment
Quick and easy adjustment of the grass cutting height. One lever effects the whole deck.
Easy foldable handle
Easily fold the handle to minimize space required for storing and transportation.
Quiet operation
The low noise provides a comfortable work situation and low disturbance for others.
Double battery slots
Two batteries provide a long run time and the opportunity to work more efficiently with fewer interruptions.
Power Boost
Automatic increase of blade speed when mowing in tough conditions means extra power, without you having to make any adjustments yourself.
Power-Conserving savE™ Mode
SavE™ mode maximises the run time, reduces noise levels and preserves product battery life by lowering the rpm. Ideal for tasks that do not require full power. Just press the button to turn savE™ mode on and off.
Intuitive key pad
Intuitive easy-to-use key pad with all information in one for place for convenient operation.
Husqvarna Connect
With the smart Husqvarna Connect app, you’ll have easy access to helpful tips, manuals and spare part recommendations. For your connected Bluetooth equipment, the app also provides additional information such as runtime and charging status as well as maintenance and service needs. The app can be downloaded, free of charge, from App Store or Google Play.
Interchangeable Battery System
Husqvarna's flexible 36V system BLi-X offers battery power for everything from light and demanding homeowner tasks to professional use. One battery can be used for several tools, and the wide range of options, from lightweight integrated to backpack batteries, makes it easy to find a tailored, powerful solution that perfectly suits your task at hand. All the batteries deliver high performance, are built to be used over a long time, and can be recharged and swapped quickly for continuous use.
Low Carbon Emissions
By choosing this product, you can feel confident that it produces lower carbon emissions during active use compared to a traditional petrol product. This battery-driven product does not emit any CO₂ during use while still providing the power and quality that you expect from a Husqvarna product. However, it’s important to note that CO₂ emissions are generated during other stages of the product´s lifecycle, such as production, charging and end-of-life disposal.
Excluded Features
| BioClip® kit | Available as accessory |
|---|---|
| BioClip® plug | Not included |
| Battery | Not included |
| Battery charger | Not included |
| Engine: (Bare unit)Art no | 967 86 20‑01 |
|---|---|
| Net power at preset rpm Energy1 | 0.9 kW |
| Net power at preset rpm | 3,000 rpm |
| Battery voltage | 36 V |
| Material | |
| Cutting deck material | Composite |
| Rims, material | Plastic |
| Cutting deck | |
| Cutting methods | Collection/BioClip®/Rear discharge |
| Cutting width | 53 cm |
| BioClip® kit | Available as accessory |
| BioClip® plug | Not included |
| Cutting height steps | 6 |
| Cutting height adjustment | Central |
| Cutting height max | 75 mm |
| Cutting height min | 20 mm |
| Drive system | Self-propelled, variable speed |
| Drive wheels | Rear |
| Speed forward max | 4.5 km/h |
| Speed forward min | 3 km/h |
| Equipment | |
| Collector type | Fabric with dust blocker |
| Collector volume | 60 l |
| Handle type | Ergonomic |
| Handle height adjustment | 2 Step |
| Wheel bearing, front/rear | Yes/Yes |
| Foldable handle | Yes |
| Soft grip | Yes |
| Side adjustable handle | No |
| Throttle control | No |
| Dimensions | |
| Wheel size, Front | 190 mm |
| Wheel size, Rear | 230 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 28 kg |
| Wheelbase | 71.5 cm |
| Sound and noise | |
| Sound pressure level at operators ear | 86 dB(A) |
| Sound power level, measured | 97 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 98 dB(A) |
| Vibration | |
| Vibrations handlebar | 2.64 m/s² |
Related products
-
For Sale
Husqvarna LC 347iVX
£739.00Original price was: £739.00.£665.10Current price is: £665.10.Add to basket -
For Sale
EGO LM2236E-SP 55CM SELF-PROPELLED MOWER (KIT)
£1,199.00Original price was: £1,199.00.£1,139.05Current price is: £1,139.05.Add to basket -
For Sale
EGO LMX5300SP 53cm PRO X LAWN MOWER
£1,299.00Original price was: £1,299.00.£1,234.05Current price is: £1,234.05.Add to basket















