Husqvarna LC 551VQ
For Sale£1,049.00
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
Husqvarna LC 551VQ, is a compact yet robust walk-behind mower for commercial use. High-specified engine from Husqvarna, large fuel tank and robust double ball bearing wheels with excellent traction. The perfect choice for professionals who need affordable quality with reliable, long-lasting performance and outstanding results.
Husqvarna HS 166AP engine
HS 166AP, a powerful and fully commercial walk-behind engine from Husqvarna. Designed for high reliability and easy starting. High specified components to withstand tough daily usage and for guarantee longest possible service-life.
Strong and durable aluminium chassis
A strong and durable chassis, designed for best collection performance
Aluminium case transmission
The professional graded gear box with aluminium case is created to endure frequent use for long time.
Variable drive speed
Easy to adjust the ground speed according to your needs and the condition of the lawn.
Ergonomic handle bar
The ergonomic angle of the handle bar in combination with easy to reach bail arms makes operation easier.
Easy adjustable handle bar
Quick and easy adjustment of the handle in two different heights.
Foldable handle
Easy foldable handle to minimize space required for storing
Central cutting height adjustment
Quick and easy adjustment of the grass cutting height. One lever effects the whole deck.
High capacity collection
Efficient and high capacity collect bag designed to keep dust into the bag, preventing it from blowing in the operators face.
Excluded Features
| BioClip® kit | Available as accessory |
|---|---|
| BioClip® plug | Not included |
| Engine: LC 551VQ LAWN MOWERArt no | 970 60 94‑01 |
|---|---|
| Net power at preset rpm Energy1 | 2.7 kW |
| Net power at preset rpm | 2,800 rpm |
| Engine brand | Husqvarna |
| Engine name | HS 166AP |
| Cylinder displacement | 166 cm³ |
| Engine lubrication type | Splash |
| Engine cooling | Air |
| Emission | |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V)2 | 922.38 g/kWh |
| Material | |
| Cutting deck material | Aluminium |
| Rims, material | Plastic |
| Cutting deck | |
| Cutting methods | Collection/BioClip®/Rear discharge |
| Cutting width | 51 cm |
| BioClip® kit | Available as accessory |
| BioClip® plug | Not included |
| Cutting height steps | 6 |
| Cutting height adjustment | Central |
| Cutting height max | 75 mm |
| Cutting height min | 26 mm |
| Drive system | Self-propelled, variable speed |
| Drive wheels | Rear |
| Speed forward max | 5 km/h |
| Speed forward min | 2.8 km/h |
| Equipment | |
| Collector type | Fabric with dust blocker |
| Collector volume | 65 l |
| Handle type | Ergonomic |
| Handle height adjustment | 2 Step |
| Wheel bearing, front/rear | Yes/Yes |
| Foldable handle | Yes |
| Soft grip | Yes |
| Side adjustable handle | No |
| Throttle control | No |
| Water hose connection | No |
| Blade brake clutch (BBC) | No |
| Dimensions | |
| Wheel size, Front | 210 mm |
| Wheel size, Rear | 210 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 51 kg |
| Wheelbase | 68 cm |
| Sound and noise | |
| Sound pressure level at operators ear | 86 dB(A) |
| Sound power level, measured | 97 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 98 dB(A) |
| Vibration | |
| Vibrations handlebar | 3.2 m/s² |
Related products
-
For Sale
EGO LM1702E-SP 42cm SELF-PROPELLED MOWER (KIT)
£619.00Original price was: £619.00.£588.05Current price is: £588.05.Add to basket -
For Sale
HUSQVARNA LC 142iS with battery and charger
£609.00Original price was: £609.00.£548.10Current price is: £548.10.Add to basket -
For Sale
Lawnflite Pro 553HWSP-HST Hydrostatic Petrol Lawn Mower
£1,949.00Original price was: £1,949.00.£1,695.00Current price is: £1,695.00.Add to basket











