Husqvarna LF 50 L – FORWARD PLATE LF 50 L | 320 mm | Honda | GX120
For SalePlease use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
LF 50 L is a lightweight, fast-operating forward plate compactor, ideal for compacting thin to medium layers of granular soils. A unique plate shape and optimised speed enable fast and easy compaction with high production rates. The exclusive, patented low-vibration handle protects you from unhealthy vibration levels and the compact design with foldable handle make transportation and storage easy.
- Hours of efficient work, Easy handling, Paving protection, Saving storage space
Hours of efficient work
The efficient, patented low-vibration handle lowers the vibration levels below 2 m/s², allowing you to work for hours without becoming fatigued or exceeding any regulatory threshold limit values.
Easy handling
The lifting eye, foldable handle and optional wheel kit make transporting the compactor easy.
Paving protection
The optional, easy-to-attach block paving kit protects paving blocks from scratches and cracking.
Saving storage space
The handle completely folds to save space, making transport and storage easy.
| Motor/engine model | GX120 |
|---|---|
| Engine Power (As rated by the engine manufacturer) | 2.4 kW |
| Power/fuel type | Petrol |
| Starter | Recoil |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V) | 976 g/kWh |
| Power source | Petrol |
| Compaction application | Soil |
| Frequency | 95 Hz |
| Centrifugal force | 8.4 kN |
| Speed | 23 m/min |
| Plate width | 320 mm |
| Product size length | 680 mm |
| Product size width | 320 mm |
| Product size height | 965 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 53.9 kg |
| Packaging length | 620 mm |
| Packaging width | 850 mm |
| Packaging height | 840 mm |
| Article gross weight | 66,500 g |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 102 dB(A) |
| Sound pressure level at operators ear | 85 dB(A) |
| Vibrations left/front handle | 7.8 m/s² |
| Vibrations right/rear handle | 1.5 m/s² |
| WEEE Classified | No |
| Brand (Ext. Matl Group) | Husqvarna |











