Husqvarna LF 75 LAT – FORWARD PLATE LF 75 LAT | 500mm | Honda
For SalePlease use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
LF 75 LAT is a fast-operating forward plate compactor, designed for efficient compaction of asphalt and soil. Ideal for repair jobs and maintenance work, such as driveways and parking lots. The large water tank features an oversized cap to enable less frequent and fast refills. It is easy to clean, leaves no marks on the pavement and uses whatever water is available on-site.
- Hours of efficient work, Easy handling, excellent results, More work with less water, Easy to transport
Hours of efficient work
The efficient, patented low-vibration handle lowers the vibration levels below 2 m/s², allowing you to work for hours without becoming fatigued or exceeding any regulatory threshold limit values.
Easy handling, excellent results
The watering system, that prevents the bottom plate from sticking to the hot asphalt, uses only a minimum of water thanks to the easily adjustable water flow.
More work with less water
The large corrosion-free water tank and smart water distribution system enable you to work longer with less stops for re-filling.
Easy to transport
Equipped with transport wheels for effortless transportation.
Saving storage space
The handle completely folds to save space, making transport and storage easy.
Optimized for asphalt
The bottom plate is specially designed for asphalt work, ensuring it will not get stuck on hot asphalt or leave turning marks.
| Motor/engine model | GX160 |
|---|---|
| Engine Power (As rated by the engine manufacturer) | 3.6 kW |
| Starter | Recoil |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V) | 757 g/kWh |
| Power source | Petrol |
| Compaction application | Asphalt and Soil |
| Centrifugal force | 15 kN |
| Speed | 28 m/min |
| Plate width | 500 mm |
| Product size length | 1,037 mm |
| Product size width | 500 mm |
| Product size height | 1,114 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 97 kg |
| Packaging length | 860 mm |
| Packaging width | 620 mm |
| Packaging height | 840 mm |
| Article gross weight | 107,000 g |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 105 dB(A) |
| Sound pressure level at operators ear | 91 dB(A) |
| Vibrations left/front handle | 6 m/s² |
| Vibrations right/rear handle | 1.2 m/s² |
| WEEE Classified | No |
| Brand (Ext. Matl Group) | Husqvarna |







