HUSQVARNA Lightweight Leaf Blower – 125B
For Sale£299.00 Original price was: £299.00.£254.15Current price is: £254.15.
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
An efficient petrol blower that combines high blowing power with user friendliness. The perfect Husqvarna leaf blower home owners. A well balanced lightweight leaf blower that’s easy to manouevre thanks to in-lined air outlet.
Powerful, Lightweight Design*
470 CFM for maximum blowing performance at only 9.4 lbs *When compared to the engine displacement of other 2-cycle handheld gas models with up to 28cc engines and under 10 lbs. on the market as of July 2022
Ergonomic Balanced Design
Balanced for less strain on your arms, shoulders and back
Quick Start with Air Purge
Air purge removes air from carburetor and fuel system for easy starting
Simple Starting
Stop switch automatically resets to ON so blower is ready for next use
Adjustable Tube Length
Easily adjust the blowing tube length for maximum performance
Multi-Speed Control
Variable speed throttle with cruise control option for easier handling
Included Features
| Nozzle type | Round+ Flat |
|---|
Excluded Features
| Harness | Not included |
|---|---|
| Vacuum Kit | No |
| Emission: All ex US50, CANArt no | 952 71 56‑43 |
|---|---|
| Exhaust emissions (CO₂ EU V)1 | 1,392 g/kWh |
| Equipment | |
| Nozzle type | Round+ Flat |
| Harness | Not included |
| Vacuum Kit | No |
| Engine | |
| Cylinder displacement | 28 cm³ |
| Output shaft power2 | 0.8 kW |
| Fuel tank volume | 0.5 l |
| Fuel consumption | 575 g/kWh |
| Maximum power speed | 8,000 rpm |
| Idling speed | 3,000 rpm |
| Capacity | |
| Max Blow force | 12.5 N |
| Max air flow at nozzle (round) | 721.8 m³/h |
| Max Air speed (Round nozzle) | 58.12 m/s |
| Dimensions | |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 4.26 kg |
| Sound and noise | |
| Sound pressure level at operators ear | 94 dB(A) |
| Sound power level, measured | 109 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 112 dB(A) |
| Vibration | |
| Equivalent vibration level (ahv, eq) handle | 11.1 m/s² |
Related products
-
For Sale
Stihl BG 56 Petrol Blower
£314.00Original price was: £314.00.£266.90Current price is: £266.90.Add to basket -
For Sale
Stihl SH 86 Petrol Shredder
£459.00Original price was: £459.00.£390.15Current price is: £390.15.Add to basket -
For Sale
Husqvarna Petrol Leaf Blower – 125BVx
£369.00Original price was: £369.00.£313.65Current price is: £313.65.Add to basket


















