HUSQVARNA Lightweight Small Petrol Hedge Trimmer – 122HD45
For Sale£299.00 Original price was: £299.00.£254.15Current price is: £254.15.
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
Husqvarna 122HD45 is a low noised and light weight hedge trimmer for domestic use. Equipped with easy-to-use functions such as Smart Start® for easy and fast starting with minimum effort. The LowVib® technology reduces vibrations so you can work more comfortably.
Smart Start® Technology
Specially-designed engine and starter for easy and fast starting with minimum effort. Resistance in the starter cord is reduced by up to 40%.
Auto return stop switch
Stop switch automatically resets to the ON position for trouble-free starting.
Low noise engine
The low-noise engine design provides a more pleasant working environment and less disturbance for neighbours.
LowVib®
Effective LowVib® dampeners absorb vibration, sparing the user’s arms and hands.
Quick Start with Air Purge
Air purge removes air from carburetor and fuel system for easy starting
| Capacity: 122HD45 Hedge TrimmerArt no | 966 53 23‑01 |
|---|---|
| Cutting speed | 4,050 cut/min |
| Engine | |
| Cylinder displacement | 21.7 cm³ |
| Output shaft power1 | 0.6 kW |
| Fuel tank volume | 0.3 l |
| Fuel consumption | 575 g/kWh |
| Maximum power speed | 7,800 rpm |
| Control | |
| Connectivity | Not applicable |
| Equipment | |
| Knife length | 45 cm |
| Teeth opening | 28 mm |
| Dimensions | |
| Product size length | 102 cm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 4.7 kg |
| Sound and noise | |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 101 dB(A) |
| Sound pressure level at operators ear | 93 dB(A) |
| Vibration | |
| Equivalent vibration level (ahv, eq) rear handle | 4.9 m/s² |
| Equivalent vibration level (ahv, eq) front handle | 2.9 m/s² |
| Emission | |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V)2 | 1,528 g/kWh |
Related products
-
For Sale
Stihl HS 87 T Petrol Hedge Trimmer
£759.00Original price was: £759.00.£645.15Current price is: £645.15.Add to basket -
For Sale
Stihl HS 82 T Petrol Hedge Trimmer
£744.00Original price was: £744.00.£632.40Current price is: £632.40.Add to basket -
For Sale
Stihl HS 82 RC-E Petrol Hedge Trimmer – 30″
£779.00Original price was: £779.00.£662.15Current price is: £662.15.Add to basket -
For Sale
Husqvarna 522HD60X
£749.00Original price was: £749.00.£636.65Current price is: £636.65.Add to basket -
For Sale
Stihl HL 92 C-E Petrol Long-reach Hedge Trimmer
£929.00Original price was: £929.00.£789.65Current price is: £789.65.Add to basket -
For Sale
Stihl HS 45 Petrol Hedge Trimmer
£329.00Original price was: £329.00.£279.65Current price is: £279.65.Add to basket -
For Sale
Stihl HL 92 KC-E Petrol Long-reach Hedge Trimmer
£899.00Original price was: £899.00.£764.15Current price is: £764.15.Add to basket




