Husqvarna LT 5005 – RAMMER LT 5005 | 6″ | 150 mm | HONDA
For SalePlease use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
LT 5005 is a well-balanced and lightweight yet powerful rammer, developed for efficient compaction of granular and cohesive soils such as clay and silt. Ideal for compaction in trenches or other narrow spaces, for example around pillars and pipes. Equipped with the latest Honda GXR120 engine, which is especially designed for rammers. The rammer offers superb control, low noise and low emissions.
- High compaction performance, Great ergonomics, Easy to manoeuvre, Easy to service
High compaction performance
Efficient compaction thanks to a powerful Honda engine mounted in a compact, durable chassis delivering high speed and high impact force.
Great ergonomics
The single lifting point and rollers on the steering bow make on-site handling easy. Transport wheel kit available as an accessory.
Easy to manoeuvre
The three-position throttle control (idle, full speed, stop/closed) also closes the fuel line to prevent leakage. The balanced design provides excellent traction and maneuverability.
Easy to service
Easy access to all service points including oil level checking (engine and foot), air filter cleaning/replacing. Equipped with hour meter, air filter indicator and oil warning indicator.
| Motor/engine model | GXR 120 |
|---|---|
| Engine Power (As rated by the engine manufacturer) | 2.7 kW |
| Power/fuel type | Petrol |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V) | 674 g/kWh |
| Power source | Petrol |
| Speed | 16.5 m/min |
| Plate width | 150 mm |
| Product size length | 726 mm |
| Product size width | 345 mm |
| Product size height | 1,030 mm |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 60 kg |
| Packaging length | 1,100 mm |
| Packaging width | 450 mm |
| Packaging height | 970 mm |
| Article gross weight | 73,000 g |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 106 dB(A) |
| Sound pressure level at operators ear | 92 dB(A) |
| WEEE Classified | No |
| Brand (Ext. Matl Group) | Husqvarna |







