Husqvarna P 524XR EFI
For Sale£21,999.00
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
Husqvarna P 524XR EFI is a front-mounted petrol ride-on lawn mower, built for commercial year-round use. Equipped with All-Wheel Drive and the possibility to manage through FlexiDrive – a seamless transition between operator seated mode and remote-control mode on areas not appropriate for ride-on mowing. Provided with a Kawasaki engine with Electronic Fuel Injection for enhanced power and torque. As all 500-series delivered deck-less but adapted for high-capacity cutting decks up to 137cm.
FlexiDrive
Through the included remote-control unit, the XR-model can manage mowing on difficult and sloped areas where seated operation is excluded. Switching the machine's driving characteristics from operator seated mode to remote mode is done within 30 seconds. For safety reasons, the machine can only be operated remotely when the operator’s seat is vacant and the remote-control is connected to the machine.
Unique articulated steering
The unique articulated steering system allows the rear pair of wheels to swing in underneath the machine. The result is superior manoeuvrability with a minimum turning radius at full lock.
All-Wheel Drive (AWD)
The machine’s low centre of gravity in combination with the high-performing AWD-system gives excellent slope and hillside stability.
Toolbox for remote-control unit
Mounted on the engine hood rails, the toolbox for remote-control unit is designed to protect the FlexiDrive unit and ensure it stays easily within reach. The toolbox provides protection and space to safely store the transmitter, charger, batteries and neck strap. It can easily be detached when needed.
Durable ladder frame
Heavy-duty steel ladder frame with reinforcements combined with an open design for excellent serviceability.
Hydraulic power steering
Heavy-duty hydraulic-cylinder power steering makes driving less strenuous.
EFI-engine by Kawasaki
Equipped with a Kawasaki EFI-engine with overhead 90° valves. Controls the fuel injection and adjusts the ignition timing to assure maximum engine power with the lowest amount of exhaust emissions and the lowest fuel consumption.
Versatile usage
A wide range of cutting decks and attachments will make your front mower exceptionally versatile, all year round.
Quick coupling
Unique quick coupling allows attachments to be changed quickly and efficiently without tools.
Trimming ability
The front-mounted cutting deck gives excellent overview of the working area, enabling precise, close-up trimming.
Compact design
The compact size together with the unique articulated steering makes it easy to manoeuvre the machine in narrow spaces and tricky areas.
Mowing accessibility
The low profile front-mounted cutting deck gives unbeatable accessibility in under fences, bushes, park benches etc.
Ergonomic operation
Ergonomic operator’s interface for a comfortable ride during long working hours.
Easy-access controls
Operator environment designed around the user. The control panel is raised with all controls ergonomically positioned for easy access. The most frequently used controls are positioned at the front while controls used less often are positioned further back.
Four large wheels
16-inch wheels both front and back provide optimal riding comfort, great accessibility and less risk of damaging delicate surfaces.
Dual LED lights
Dual LED lights for enlarged lighted area and safer operation in darker conditions. Improved visibility, both near and remote.
Integrated warning lights
Integrated warning lights are positioned at the front and at the rear for 360° visibility and to make bystanders aware that the machine is in operation. The lights can be activated manually from the control panel. Activates automatically when switching to remote mode.
Electric engaged parking brake
Parking brake with electric engagement enables safe handling in seated mode by operator as well as remote mode using the FlexiDrive remote control unit (P 524XR EFI).
Roll Over Protective Structure (ROPS)
The vehicle is equipped with a Roll Over Protective Structure (ROPS) and seat belts certified to five international standards including OSHA and SAE requirements. The ROPS ensures a safe ride for the operator.
Power outlet
Electrical front- and rear outlets for power and control of attachments. Simple installation and only needs to be installed once, fits all attachments requiring electric control. Kit includes power outlet, electric wiring and switches for the control panel (available as separate accessory).
Commercial graded transmission
High-specified variable piston pumps with separate gear boxes for front and rear axle.
Cast iron rear wagon
For improved durability the complete rear wagon is in one piece ductile cast iron.
Improved robustness
The Husqvarna X series facelift features several improvements. These updates include a more reliable, upgraded PTO belt system, a hardwearing foot plate made of corrugated steel sheet and a more compliant and robust pedal system. For greater rigidity and reliability, the position for the cutting height adjustment has also been moved to the cutting deck.
Greasable mandrels
For easy maintenance and longer lifetime.
Service position
Service postion on the cutting deck facilitates cleaning and service.
Ready for Combi deck
Prepared for the high-performing and unique Combi deck. Designed to deliver a cutting result in top-class, offering two cutting methods in one deck
mulching or rear discharge (mulch plug removed). Stamped from a single piece of steel plate in a flow-optimized design to deliver best in class mulch result.
Ready for Rear discharge deck
Prepared for a high-capacity Rear discharge cutting deck. Best choice to reach really high productivity with large grass volumes on turf areas with coarser and more heavy grass. Fabricated deck design features welded steel construction for optimized efficiency, robustness and service-life.
Excluded Features
| Cutting deck | – |
|---|
| Engine: P 524XR EFI RIDER P 524XR EFI (2023-)Art no | 970 60 17‑01 |
|---|---|
| Power/fuel type | Petrol |
| Net power at preset rpm Energy1 | 15.6 kW |
| Net power at preset rpm | 3,000 rpm |
| Engine brand | Kawasaki |
| Motor/engine manufacturer | Kawasaki |
| Engine name | FX Series V-Twin |
| Cylinder displacement | 726 cm³ |
| Cylinders | 2 |
| Engine cooling | Air |
| Engine lubrication type | Full pressure with oil filter |
| Oil filter | Yes |
| Emission | |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V)2 | 792 g/kWh |
| Battery | |
| Battery capacity | 24 Ah |
| Battery type | Lead-Acid |
| Battery pack weight | 7.2 kg |
| Battery manufacturer | Global |
| Cutting deck | |
| Uncut circle | 50 cm |
| Cutting width, min | 112 cm |
| Cutting width, max | 137 cm |
| Cutting height min | 25 mm |
| Cutting height max | 100 mm |
| Blade engagement | Electric clutch |
| Dimensions | |
| Tyre dimensions, front | 18x11-10 |
| Tyre dimensions, rear | 18x11-10 |
| Wheelbase | 100 cm |
| Ground clearance | 130 mm |
| Base machine, length | 206 cm |
| Base machine, width | 113 cm |
| Base machine, height | 122 cm |
| Gross weight towed3 | 200 kg |
| Weight (excl. cutting equipment) | 472 kg |
| Drive system | |
| PTO (Power Take Off) | Belt-driven |
| Transmission type | Hydrostatic |
| Transmission manufacturer, rear | Kanzaki |
| Drive method | Dual pedal-operation |
| Speed forward max | 13 km/h |
| Speed reverse max | 9 km/h |
| Transmission manufacturer, front | Kanzaki |
| Transmission model, front | KTM 23LB |
| Transmission model, rear | KTM 23SB |
| Equipment | |
| Seat suspension | Yes |
| Seat type | Professional |
| Hour meter type | Digital |
| Seat material | Vinyl |
| Seat back height | High |
| Foldable seat | Yes |
| Steering wheel type | Professional |
| Parking brake, type | Disc |
| Vibration | |
| Vibration level steering wheel | 2.5 m/s² |
| Vibration level seat | 0.5 m/s² |
| Sound and noise | |
| Sound pressure level at operators ear | 90 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 105 dB(A) |
| Sound power level, measured | 105 dB(A) |
Related products
-
For Sale
Husqvarna LC 251iS
£699.00Original price was: £699.00.£629.10Current price is: £629.10.Add to basket -
For Sale
Husqvarna LB 448iV
£999.00Original price was: £999.00.£899.10Current price is: £899.10.Add to basket -
For Sale
Husqvarna LC137i with battery and charger
£419.00Original price was: £419.00.£377.10Current price is: £377.10.Add to basket
















