Husqvarna Petrol Leaf Blower – 125BVx
For Sale£369.00 Original price was: £369.00.£313.65Current price is: £313.65.
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
An efficient hand-held leaf blower that combines high blowing power with user friendliness making it the perfect petrol blower and garden vacuum for homeowners. The Husqvarna 125BVx comes with both round and flat nozzle attachments. The round nozzle attachment allows for a broader airstream for clearing wider areas, whilst a flat nozzle attachment increases airstream and directional accuracy when required. This petrol leaf blower is easy to start thanks to its Smart Start® technology and is well balanced and easy to manoeuvre thanks to its in-lined air outlet. A Vac kit is included with the Husqvarna 125BVx to transform your petrol leaf blower into a garden blower vac for added versatility.
Vacuum Kit Included
Turn the blower into a mulching lawn vacuum to easily break down and collect debris
Ergonomic Balanced Design
Balanced for less strain on your arms, shoulders and back
Quick Start with Air Purge
Air purge removes air from carburetor and fuel system for easy starting
Auto return stop switch
Stop switch automatically resets to the ON position for trouble-free starting.
Adjustable Tube Length
Easily adjust the blowing tube length for maximum performance
Multi-Speed Control
Variable speed throttle with cruise control option for easier handling
Included Features
| Nozzle type | Round+ Flat |
|---|---|
| Harness | Single harness |
| Vacuum Kit | Yes |
| Emission: All ex US50, CANArt no | 952 71 56‑45 |
|---|---|
| Exhaust emissions (CO₂ EU V)1 | 1,392 g/kWh |
| Equipment | |
| Nozzle type | Round+ Flat |
| Harness | Single harness |
| Vacuum Kit | Yes |
| Engine | |
| Cylinder displacement | 28 cm³ |
| Output shaft power2 | 0.8 kW |
| Fuel tank volume | 0.5 l |
| Fuel consumption | 575 g/kWh |
| Maximum power speed | 8,000 rpm |
| Idling speed | 3,000 rpm |
| Capacity | |
| Max Blow force | 12.5 N |
| Max air flow at nozzle (round) | 721.8 m³/h |
| Max Air speed (Round nozzle) | 58.12 m/s |
| Dimensions | |
| Weight (complete product w/o side packed articles) | 4.35 kg |
| Sound and noise | |
| Sound pressure level at operators ear | 94 dB(A) |
| Sound power level, measured | 109 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 112 dB(A) |
| Vibration | |
| Equivalent vibration level (ahv, eq) handle | 11.1 m/s² |
Related products
-
For Sale
HUSQVARNA Lightweight Leaf Blower – 125B
£299.00Original price was: £299.00.£254.15Current price is: £254.15.Add to basket -
For Sale
Stihl SH 86 Petrol Shredder
£459.00Original price was: £459.00.£390.15Current price is: £390.15.Add to basket -
For Sale
Stihl SH 56 Petrol Shredder
£389.00Original price was: £389.00.£330.65Current price is: £330.65.Add to basket



















