HUSQVARNA R 216T AWD
For Sale£5,799.00
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
This all-wheel-drive ride-on lawn mower is ideal for taking care of larger, more challenging lawns. Husqvarna Rider R 216T AWD can be fitted with a 94 cm or 103 cm combi cutting deck for optional BioClip® (mulching) or rear ejection. All-Wheel-Drive provides traction on slippery, sloping ground, while articulated steering enables tight turns. Adjustable steering wheel, easy-access controls, pedal-operated hydrostatic transmission and LED lights adds to the premium user experience.
Pivoting rear axle
The rear axle is pivoting to get maximum traction on the drive wheels and a smooth ride also on uneven surfaces.
Adjustable steering wheel
Steering wheel height can be adjusted with a telescopic steering column for excellent ergonomics and comfort.
Hour meter
Hour meter for easy control of operating time and service and maintenance intervals.
Four large wheels
16-inch wheels both front and back provide optimal riding comfort, great accessibility and less risk of damaging delicate surfaces.
Automatic blade engagement
The blades are engaged automatically when you lower the cutting deck for a quick and smooth start of work.
Transparent fuel tank
Large, transparent fuel tank makes it easy to check the fuel level and plan your work accordingly.
Three-blade cutting deck
The three-blade cutting deck offers first-class trimming on both left and right side and gives the same uncut circle diameter regardless of direction.
Front-mounted cutting deck
Front-mounted cutting deck for excellent accessibility into corners and under bushes, park benches etc.
Pedal-operated hydrostatic transmission
Pedal-operated hydrostatic transmission – speed and direction are managed by pedals, letting you keep both hands on the steering wheel for optimal driving control.
Easy-access cutting height lever
The cutting height lever is easy to reach from the driver’s seat, making it possible to do cutting height changes while mowing.
Engine behind driver
The rear-mounted engine provides a better overview of the mowing, and less noise and emissions in the driver’s area, compared to riders with front-mounted engines.
Storage compartment
The open left storage makes it easy to access your items while mowing.
Bottle holder
Convenient bottle holder for refreshments.
External fuel cap
Thanks to the external fuel cap, you don't have to open the engine hood when refueling. The extra wide fuel tank opening makes refueling even easier.
Combi cutting deck
The Combi cutting deck allows you to choose between two cutting systems depending on the conditions. Choose BioClip® for lawn fertilisation and rear ejection for efficient mowing on areas with higher and rougher grass.
Unique articulated steering
The articulated steering gives excellent maneuverability and facilitates driving around obstacles such as trees and bushes. Since the rear pair of wheels can swing underneath the machine, the turning radius becomes minimal at full lock.
Comfortable driver's position
With a Rider you get safety, stability and traction on both flat grounds and hillsides. The Rider's low gravity centre contributes to extra good traction as well as a comfortable 'sit-in' feeling for the user.
Combi cutting deck with BioClip® (mulching)
BioClip® (mulching) provides perhaps the best cutting result on the market on frequently cut areas. The grass is cut into fine pieces that quickly turn into fertiliser.
LED head lights
LED lights for improved visibility and enlarged lighted area in darker conditions.
Easy access
The tilting hood and easy-access servicing points make maintenance and servicing easy.
Easy-access controls
Controls are easy accessible and designed for optimum user comfort.
Turn key start
Easy to get operating under any weather condition and no choking needed. Just turn the key and go.
Versatile usage
A wide range of cutting decks and accessories makes our Riders exceptionally versatile, all year round.
All-Wheel-Drive (AWD)
All-Wheel-Drive (AWD) ensures traction on uneven, wet and slippery areas and slopes. AWD automatically adjusts the traction on all wheels depending on situation and ground condition.
Service position
The cutting deck can be tilted up into service position for easy access during cleaning or service.
Husqvarna Connect
With the smart Husqvarna Connect app, you’ll have easy access to helpful tips, manuals and spare part recommendations. For your connected Bluetooth equipment, the app also provides additional information such as runtime and charging status as well as maintenance and service needs. The app can be downloaded, free of charge, from App Store or Google Play.
Excluded Features
| Cutting deck | – |
|---|
| Engine: R 216T AWD RIDERArt no | 970 54 24‑01 |
|---|---|
| Power/fuel type | Petrol |
| Net power at preset rpm Energy1 | 12 kW |
| Net power at preset rpm | 2,900 rpm |
| Engine brand | Husqvarna |
| Motor/engine manufacturer | Husqvarna |
| Engine name | HV 586AE |
| Cylinder displacement | 586 cm³ |
| Cylinders | 2 |
| Engine cooling | Air |
| Engine lubrication type | Pressure with Oilfilter |
| Oil filter | Yes |
| Emission | |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V)2 | 778 g/kWh |
| Battery | |
| Battery capacity | 24 Ah |
| Battery type | Lead-Acid |
| Battery pack weight | 7.2 kg |
| Battery manufacturer | Global |
| Cutting deck | |
| Uncut circle | 30 cm |
| Cutting width, min | 94 cm |
| Cutting width, max | 103 cm |
| Cutting height min | 25 mm |
| Cutting height max | 75 mm |
| Blade engagement | Automatic |
| Dimensions | |
| Tyre dimensions, front | 170/60-8 |
| Tyre dimensions, rear | 170/60-8 |
| Wheelbase | 89 cm |
| Ground clearance | 85 mm |
| Base machine, length | 194 cm |
| Base machine, width | 88 cm |
| Base machine, height | 113 cm |
| Gross weight towed3 | 110 kg |
| Weight (excl. cutting equipment) | 225 kg |
| Drive system | |
| PTO (Power Take Off) | Belt Drive |
| Transmission type | Hydrostatic |
| Drive method | Dual pedal-operation |
| Speed forward max | 9 km/h |
| Speed reverse max | 6 km/h |
| Equipment | |
| Seat suspension | Yes |
| Seat type | Comfort |
| Hour meter type | Digital |
| Seat material | PU |
| Seat back height | Medium |
| Foldable seat | Yes |
| Steering wheel type | Ergonomic |
| Parking brake, type | Disc |
| Vibration | |
| Vibration level steering wheel | 0.29 m/s² |
| Vibration level seat | 1.9 m/s² |
| Sound and noise | |
| Sound pressure level at operators ear | 85.9 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 99 dB(A) |
| Sound power level, measured | 98.1 dB(A) |
Related products
-
For Sale
Husqvarna LC 142iS
£469.00Original price was: £469.00.£422.10Current price is: £422.10.Add to basket -
For Sale
Husqvarna LB 448iV
£999.00Original price was: £999.00.£899.10Current price is: £899.10.Add to basket -
For Sale
Lawnflite Pro 553HRS-PROHSDU High-Speed Rear Roller Petrol Lawn Mower
£1,849.00Original price was: £1,849.00.£1,499.00Current price is: £1,499.00.Add to basket













