HUSQVARNA R 316TsX AWD
For Sale£8,599.00
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
A high-performance ride-on lawn mower built for the toughest jobs. Husqvarna Rider R 316TsX AWD is designed for all-year use, with a great variety of accessories and combi cutting decks available. Power-assisted articulated steering and all-wheel drive provide great control and traction in challenging terrain. The engine hood covering the powerful V-Twin engine features integrated rails for attaching accessories like cargo holder. LED lights are fitted front and back for better visibility in dark conditions. Ready for Husqvarna Connect with Bluetooth®
Adjustable steering wheel
Steering wheel height can be adjusted with a telescopic steering column for excellent ergonomics and comfort.
HMI Display
The intuitive HMI display provides real-time data and guides through visual symbols and warning sounds to facilitate the driver's work.
Attachment frame
The attachment frame facilitates versatile use and makes it easy to shift between cutting decks and front-mounted attachments, such as broom, flail mower, snow blade and snow thrower.
Optional Combi cutting deck
This Rider is delivered deckless and can be fitted with 103 or 112 cm Combi cutting decks for efficient BioClip® and rear ejection cutting.
Power-assisted steering
Power-assisted steering makes driving less strenuous and more enjoyable.
Comfortable driver's position
With a Rider you get safety, stability and traction on both flat grounds and hillsides. The Rider's low gravity centre contributes to extra good traction as well as a comfortable 'sit-in' feeling for the user.
Dual LED lights for improved visibility, both near and remote.
Dual LED lights for enlarged lighted area and safer operation in darker conditions. Improved visibility, both near and remote.
Front-mounted cutting deck
Front-mounted cutting deck for excellent accessibility into corners and under bushes, park benches etc.
Unique articulated steering
The articulated steering gives excellent maneuverability and facilitates driving around obstacles such as trees and bushes. Since the rear pair of wheels can swing underneath the machine, the turning radius becomes minimal at full lock.
All-Wheel-Drive (AWD)
All-Wheel-Drive (AWD) ensures traction on uneven, wet and slippery areas and slopes. This gives you reliable maneuverability and uniform cutting results, even when the conditions are challenging. AWD automatically adjusts the traction on all wheels depending on situation and ground condition.
Service position
The cutting deck can be tilted up into service position for easy access during cleaning or service.
Husqvarna Connect
With the smart Husqvarna Connect app, you’ll have easy access to helpful tips, manuals and spare part recommendations. For your connected Bluetooth equipment, the app also provides additional information such as runtime and charging status as well as maintenance and service needs. The app can be downloaded, free of charge, from App Store or Google Play.
Excluded Features
| Cutting deck | – |
|---|
| Engine: R316TsXAWDArt no | 970 54 29‑01 |
|---|---|
| Power/fuel type | Petrol |
| Net power at preset rpm Energy1 | 9.7 kW |
| Net power at preset rpm | 3,100 rpm |
| Engine brand | Kawasaki |
| Motor/engine manufacturer | Kawasaki |
| Engine name | FS481V |
| Cylinder displacement | 603 cm³ |
| Cylinders | 2 |
| Engine cooling | Air |
| Engine lubrication type | Full pressure |
| Oil filter | Yes |
| Emission | |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V)2 | 851 g/kWh |
| Battery | |
| Battery capacity | 24 Ah |
| Battery type | Lead-Acid |
| Battery pack weight | 7 kg |
| Battery manufacturer | Global |
| Cutting deck | |
| Uncut circle | 30 cm |
| Cutting width, min | 94 cm |
| Cutting width, max | 112 cm |
| Cutting height min | 25 mm |
| Cutting height max | 75 mm |
| Blade engagement | Automatic |
| Dimensions | |
| Tyre dimensions, front | 170/60-8 |
| Tyre dimensions, rear | 170/60-8 |
| Wheelbase | 88.7 cm |
| Ground clearance | 90 mm |
| Base machine, length | 200.8 cm |
| Base machine, width | 88.7 cm |
| Base machine, height | 118.1 cm |
| Gross weight towed3 | 125 kg |
| Weight (excl. cutting equipment) | 251 kg |
| Drive system | |
| PTO (Power Take Off) | Belt-driven |
| Transmission type | Hydrostatic |
| Drive method | Dual pedal-operation |
| Speed forward max | 9 km/h |
| Speed reverse max | 8 km/h |
| Equipment | |
| Seat suspension | Yes |
| Seat type | Premium |
| Hour meter type | Digital with pre-programmed service intervals |
| Seat material | Vinyl |
| Seat back height | High |
| Foldable seat | Yes |
| Steering wheel type | Comfort |
| Parking brake, type | Disc |
| Vibration | |
| Vibration level steering wheel | 2.5 m/s² |
| Vibration level seat | 0.7 m/s² |
| Sound and noise | |
| Sound pressure level at operators ear | 84 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 99 dB(A) |
| Sound power level, measured | 98 dB(A) |
Related products
-
For Sale
Lawnflite Pro 553HWSP-HST Hydrostatic Petrol Lawn Mower
£1,949.00Original price was: £1,949.00.£1,695.00Current price is: £1,695.00.Add to basket -
For Sale
Lawnflite Pro 553HRS Self-Propelled Rear Roller Petrol Lawn Mowe
£1,499.00Original price was: £1,499.00.£1,229.00Current price is: £1,229.00.Add to basket -
For Sale
Lawnflite Pro 448 HW 2-Speed Self-Propelled Petrol Lawn Mower
£1,349.00Original price was: £1,349.00.£1,115.00Current price is: £1,115.00.Add to basket -
For Sale
Lawnflite Pro 553HWS 2-Speed Self-Propelled Petrol Lawn Mower
£1,499.00Original price was: £1,499.00.£1,229.00Current price is: £1,229.00.Add to basket
















