Husqvarna RC 318T
For Sale£7,599.00
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
Husqvarna Rider RC 318T is a versatile ride-on lawn mower with a high collection capacity to mow large gardens. Its innovative clog-free collection system feeds the grass clippings directly from the front-mounted cutting deck into the 300-litre bag. Automatic compaction allows more grass in the collector, so you can drive longer before emptying. Cutting height adjustment and emptying can be performed without getting off the machine, contributing to both comfort and efficient work. The cutting deck can be tilted 90 degrees to be easily accessible for service and cleaning.
External fuel cap
Thanks to the external fuel cap, you don't have to open the engine hood when refueling. The extra wide fuel tank opening makes refueling even easier.
Pivoting rear axle
The rear axle is pivoting to get maximum traction on the drive wheels and a smooth ride also on uneven surfaces.
Non-collecting mode
Switch between collecting and non-collecting mode with the push of a button without leaving the driver's seat.
Comfortable driver's position
With a Rider you get safety, stability and traction on both flat grounds and hillsides. The Rider's low gravity centre contributes to extra good traction as well as a comfortable 'sit-in' feeling for the user.
Turn key start
Easy to get operating under any weather condition and no choking needed. Just turn the key and go.
Four large wheels
Large wheels both front and back provide optimal riding comfort, great accessibility and less risk of damaging delicate surfaces.
Pivoting support wheels
The cutting deck is equipped with pivoting wheels for extra smooth operation when making turns. The wheels also prevent damages to the lawn surface.
Service position
The cutting deck can be tilted up into service position for easy access during cleaning or service.
Empty collector from seat
The integrated collector quickly empties from the driver's seat for continuous, uninterrupted mowing.
Easy-access controls
Controls are easy accessible and designed for optimum user comfort.
Transparent fuel tank
Large, transparent fuel tank makes it easy to check the fuel level.
Hour meter with service minder
Indicates when it's time to service your tractor.
LED headlights
Gives over 50% larger lighted area compared to traditional incandescent lights. For safer operation in darker conditions.
Automatic blade engagement
The blades are engaged automatically when you lower the cutting deck for a quick and smooth start of work.
Pedal-operated hydrostatic transmission
Pedal-operated hydrostatic transmission – speed and direction are managed by pedals, letting you keep both hands on the steering wheel for optimal driving control.
Easy-access cutting height lever
The cutting height lever is easy to reach from the driver’s seat, making it possible to do cutting height changes while mowing.
Articulated steering
The articulated steering gives excellent manoeuvrability and facilitates driving around obstacles such as trees and bushes.
Engine behind driver
The rear-mounted engine provides a better overview of the mowing, and less noise and emissions in the driver’s area, compared to riders with front-mounted engines.
Front-mounted cutting deck
Front-mounted cutting deck for excellent accessability into corners and under bushes, park benches etc.
ACTech
The clog-free ACTech collection system with automatic packing allows more grass in the collector for fewer emptyings and increased run time.
Excluded Features
| Cutting deck | – |
|---|
| Engine: RC 318T RIDERArt no | 970 62 11‑01 |
|---|---|
| Power/fuel type | Petrol |
| Net power at preset rpm Energy1 | 12.7 kW |
| Net power at preset rpm | 2,900 rpm |
| Engine brand | Husqvarna |
| Motor/engine manufacturer | Husqvarna |
| Engine name | HV 635AE |
| Cylinder displacement | 635 cm³ |
| Cylinders | 2 |
| Engine cooling | Air |
| Engine lubrication type | Pressure with Oilfilter |
| Oil filter | Yes |
| Emission | |
| Exhaust emissions (CO₂ EU V)2 | 850 g/kWh |
| Battery | |
| Battery capacity | 5.5 Ah |
| Battery type | Lithium Ion |
| Battery pack weight | 1.18 kg |
| Battery manufacturer | BMZ |
| Cutting deck | |
| Uncut circle | 60 cm |
| Cutting width, min | 103 cm |
| Cutting width, max | 112 cm |
| Cutting height min | 25 mm |
| Cutting height max | 75 mm |
| Blade engagement | Automatic |
| Collector volume | 300 l |
| Dimensions | |
| Tyre dimensions, front | 16x6,5-8 |
| Tyre dimensions, rear | 16x6,5-8 |
| Wheelbase | 90.3 cm |
| Ground clearance | 95 mm |
| Base machine, length | 208.9 cm |
| Base machine, width | 103 cm |
| Base machine, height | 128.4 cm |
| Gross weight towed3 | 125 kg |
| Weight (excl. cutting equipment) | 326 kg |
| Drive system | |
| PTO (Power Take Off) | Belt Drive |
| Transmission type | Hydrostatic |
| Drive method | Dual pedal-operation |
| Speed forward max | 8 km/h |
| Speed reverse max | 7 km/h |
| Equipment | |
| Seat suspension | Yes |
| Hour meter type | Digital |
| Seat material | Vinyl |
| Seat back height | High |
| Foldable seat | Yes |
| Parking brake, type | Disc |
| Vibration | |
| Vibration level steering wheel | 2.96 m/s² |
| Vibration level seat | 0.4 m/s² |
| Sound and noise | |
| Sound pressure level at operators ear | 85 dB(A) |
| Sound power level, guaranteed (LWA) | 100 dB(A) |
| Sound power level, measured | 99 dB(A) |












