Husqvarna TACTI-CUT S50 – 14″ Diamond Blade
For Sale£62.16 Original price was: £62.16.£46.80Current price is: £46.80.
Please use the below enquiry form and we will get back to you to confirm availablity.
Description
Part of our Bronze series of blades, the Tacti-Cut™ S50 is an all-round blade for cutting universal construction materials such as concrete products, pavers, bricks and building blocks. This is the ideal choice when looking for an excellent performance-to-price ratio.
Size: 14″ / 350mm
Part Number: 579816420
- No benefits found
High speed in hard materials
The composition of the blade is designed for high speed in hard materials.
Ideal for concrete and hard materials
Developed for fast cutting in universal construction materials, with a focus on hard materials like granite and hard concrete.
Easy-fit centre hole
Our ‘Easy-fit’ system allows the expansion of the bore hole from 20.0 to 25.4 mm. This enables you to mount the blade on different types of machines (power cutter, table saw, floor saw). Applies to blade diameters up to 400 mm.
Safety
All Husqvarna blades are designed and produced according to EN13236 standards. Husqvarna is also a leading member of OSA (Organisation for the Safety of Abrasives), guaranteeing the user a safe and trouble-free operation of its products.
Stability
All Husqvarna blades are produced according to ISO 9001 quality standard, using the best materials and production methods, guaranteeing a stable and consistent operation of the blade, time after time.
| Type of power cutter tool | Standard blades |
|---|---|
| Performance level | Bronze |
| Blade configuration | Segmented |
| Coolant | Wet /dry |
| Power range, min kW | 2.2 kW |
| Power range, max kW | 15.5 kW |
| Diameter mm | 350 mm / 14" |
| Arbor diameter | 25.4/20 mm |
| Segment length mm | 40 mm |
| Segment width mm | 3.2 mm |
| Segment height mm | 10 mm |
| Packaging length | 397 mm |
| Packaging width | 15 mm |
| Packaging height | 904 mm |
| Article gross weight | 1,971 g |
| WEEE Classified | No |
You may also like…
-
For Sale
Husqvarna K 770 – 14″ Power Cutter (K770)
£1,086.00Original price was: £1,086.00.£730.80Current price is: £730.80.Add to basket
Related products
-
For Sale
Husqvarna TACTI-CUT S50 12″ Diamond Blade
£48.65Original price was: £48.65.£39.90Current price is: £39.90.Add to basket



